Arboristika je věda na pomezí lesnictví a okrasného zahradnictví, která se zabývá komplexní péčí o dřeviny a jejich porosty zejména v urbanizovaném prostředí. Arboristé jsou odborníci, kteří prokazují své znalosti a zkušenosti v oblasti péče o dřeviny, pěstebních opatřeních, rizikové kácení, výsadby dřevin, ochrany stromů při stavební činnosti nebo hodnocení stavu jednotlivých stromů.
Arboristé potřebují znalosti z dendrologie, fytopatologie, fyziologie, mechaniky a pedologie, ale také příslušné legislativy, bezpečnosti práce a správního řádu. Arboristické standardy jsou dokumenty, které stanovují parametry výstupů a technický popis postupů jednotlivých činností běžně realizovaných v oblasti péče o přírodu a krajinu. Arboristické standardy mají sloužit ke zkvalitnění prováděných prací, zajistit porovnatelnost výstupů i sjednocení termínů v komunikaci mezi projektanty, dodavateli, odběrateli, úřady, odbornými institucemi i orgány státní správy. Arboristické standardy se skládají z různých oborových standardů podle témat a úrovní práce. Mezi nejznámější patří: Standardy péče o přírodu a krajinu (SPPK), které jsou doporučením stanovujícím parametry výstupů a technický popis postupů jednotlivých činností běžně realizovaných v oblasti péče o přírodu a krajinu včetně vlastností použitých materiálů, výrobků a definice pojmů. Standardy po odborné oponentuře (SPO), které jsou vydané Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOKK) ve spolupráci s akademickými pracovišti a dalšími odbornými autoritami v příslušných oborech.
Evropské arboristické standardy (EAS), které jsou projekt financovaný EU s címem vyvinout technické standardy pro praktická i konzultační témata oboru arboristika. Text standardů zahrnuje osvědčené postupy při práci se stromy v celé Evropě a poskytuje technické definice a pokyny pro všechny hlavní arboristické úkony. Pokud chcete se naučit více o arboristice a jejich standardech, můžete navštívit následující webové stránky: